Бурегхангај

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бурегхангај (монголски: Бүрэгхангай) е област во Монголија во покраината Булган[1]. Во 2009 година, неговото население било 2,406.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Xiongnu Archaeology: Multidisciplinary Perspectives of the First Steppe Empire in Inner Asia“ (PDF). Bonn Contributions to Asian Archaeology Volume 5, University of Bonn. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 May 2014. Посетено на 30 April 2014.
  2. Bulgan Aimag Statistical Office: Annual Report 2009 Архивирано на 22 јули 2011 г.

Координати: 48°15′07″N 103°52′35″E / 48.25194° СГШ; 103.87639° ИГД / 48.25194; 103.87639