Булган (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Покраината Булган)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот видете Булган (појаснување)
Покраина Булган
Булган аймаг
Знаме Грб
Главен градБулган
Службен јазик монголски
Површина
 •  Вкупна 48,700 км2 
Население
 •  проценка за  г. 56.428 
 •  Густина 1.16 жит/км2 

Булган (монголски: Булган) е една од 21 покраини на Монголија, сместена во северниот дел на Монголија. Главен град на покраината Булган е градот Булган.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Областите во покраината Булган
Област монголски Население (2005)[1]
Бајан-Агт Баян-Агт 2.823
Бајанур, Булган Баяннуур 1.303
Бугат Бугат 1.799
Булган* Булган 11.984
Бурегхангај Бүрэгхангай 2.123
Дашинчилен Дашинчилэн 2.422
Гурванбулаг Гурванбулаг 3.221
Хангал Хангал 4.442
Хишиг-Ондор Хишиг-Өндөр 3.057
Хутаг-Ондор Хутаг-Өндөр 4.236
Могод Могод 2.609
Орхон Орхон 2.941
Рашант Рашаант 3.206
Сајхан Сайхан 3.685
Селенге Сэлэнгэ 3.057
Тешиг Тэшиг 3.520

* - главниот град

Дистрикти во Булган

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rural Poverty Reduction Programme official site“. Архивирано од изворникот на 2007-09-28. Посетено на 2008-10-19.