Селенге (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Покраина Селенге
Сэлэнгэ аймаг
Знаме
Главен градСухбатор
Службен јазик монголски
Површина
 •  Вкупна 41,152 км2 
Население
 •  проценка за  г. 90.772 
 •  Густина 2,21 жит/км2 

Селенге (монголски: Сэлэнгэ) е една од покраина во Монголија, сместена во северот од земјата. Името доаѓа од реката Селенга (Селенге) и главен град на покраината е Сухбатор.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Области во Селенге
Област монголски Население
(2004)[1]
Население
(2006)[2]
Површина (км2)[1] Густина (/км2)
Алтанбулаг Алтанбулаг 3.783 4.255 2100,30 2,03
Барунбурен Баруунбүрэн 2.434 2.227 2814,54 0,79
Бајангол Баянгол 4.264 4.512 1976,28 2,28
Џавхлант Жавхлант 1.804 1.704 1189,70 1,43
Худер Хүдэр 1.838 1.936 2838,65 0,68
Хушат Хушаат 2.025 1.654 2010,15 0,82
Мандал Мандал 22.864 22.975 4843,73 4,74
Орхон Орхон 2.106 2.006 1306,27 1,54
Орхонтул Орхонтуул 3.398 3.248 2940,83 1,10
Сант Сант 2.033 2.054 1387,06 1,48
Сајхан Сайхан 8.282 8.100 1311,87 6,17
Шамар Шаамар 3.783 3.944 671,91 5,87
Сухбатор* Сүхбаатар 19.466 19.862 45,35 438,68
Цаганур Цагааннуур 3.919 4.005 3814,72 1,03
Тушиг Түшиг 1.608 1.552 2492,82 0,62
Јеро Ерөө 5.531 5.630 8203,51 0,69
Зунбурен Зүүнбүрэн 2.373 2.201 1204,94 1,83

* главен град

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Official site of the Selenge aimag“. Архивирано од изворникот на 2007-11-18. Посетено на 2008-10-24.
  2. „Official site of the Selenge aimag (version 2008)“. Архивирано од изворникот на 2008-03-31. Посетено на 2008-10-24.