1229

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1229 г.  во други календари
Грегоријански календар 1229
MCCXXIX
Ab urbe condita 1982
Асирски календар 5979
Бахајски календар -615–-614
Бенгалски календар 636
Берберски календар 2179
Будистички календар 1773
Бурмански календар 591
Византиски календар 6737–6738
Еврејски календар 4989–4990
Ерменски календар 678
ԹՎ ՈՀԸ
Етиопски календар 1221-1222
Игбоански календар 229–230
Ирански календар 607–608
Исламски календар 626–627
Јулијански календар 1229    MCCXXIX
Кинески календар 戊子年月日
(3865/3925)
— до —
己丑年月日
(3866/3926)
Коптски календар 945–946
Корејски календар 3562
Календар Мингуо 683 пред РК
民前683年
Селевкидски календар 1540–1541
Тајландски сончев календар 1772
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1285–1286
 - Шака самват 1151–1152
 - Кали југа 4330–4331
Холоценски календар 11229
Џуче-календар нема (пред 1912)

1229 (MCCXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1229. година од новата ера, 229. од вториот милениум, 29. од 13 век и последна од 1220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6737 и 6738 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5979 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4989 и 4990 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1982.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1229. година се протега во 3865 и 3866, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3925 и 3926 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1772. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 626 и 627 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]