Глинде

Координати: 53°32′26″N 10°12′40″E / 53.54056° СГШ; 10.21111° ИГД / 53.54056; 10.21111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Глинде
Грб на Глинде
Глинде во рамките на Германија
Глинде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Градоначалник Рајнхард Цуг
Основни податоци
Површина 11,22 км2
Надм. височина 25 м
Население 18.380 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.638 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 21509
Повик. бр. 040
Портал www.glinde.de
Местоположба на градот Глинде во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°32′26″N 10°12′40″E / 53.54056° СГШ; 10.21111° ИГД / 53.54056; 10.21111

Глинде (германски: Glinde) — град во округот Штормарн, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, во северна Германија. Градот се наоѓа околу 20 километри источно од Хамбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Името Глинде било првпат споменато во документ од 25 март 1229 година. Во документот, грофот Адолф IV на Шауенбург и Холштајн го доделил селото на цистерцијанскиот манастир (манастирот подоцна бил преместен во денешниот град Рајнбек). Кралот на Данска и војвода на Шлезвиг, Фредерик I го одзел поседот од манастирот во текот на реформацијата. Во 1544 година, неговиот син Кристијан III го поделил со неговите браќа.

Во 1948 година, Глинде, Остштајнбек, Хафигхорст и Шенингштет биле здружени во општинската заедница Глинде. Откако Шенингштет, а подоцна и Хафигхорст (1949) ја напуштиле општинската заедница, Глинде и Остштајнбек станале слободни општини во 1978 година.

На 24 јуни 1979 година (750-годишнината на селото), Глинде добило градски права.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]