Менкхаген

Координати: 53°54′0″N 10°33′27″E / 53.90000° СГШ; 10.55750° ИГД / 53.90000; 10.55750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Менкхаген
Грб на Менкхаген
Менкхаген во рамките на Германија
Менкхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Градоначалник Клаус Блајцифер
Основни податоци
Површина 7,3 км2
Надм. височина 48 м
Население 662 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23619
Повик. бр. 04506
Портал www.amt-nordstormarn.de
Местоположба на Менкхаген во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°54′0″N 10°33′27″E / 53.90000° СГШ; 10.55750° ИГД / 53.90000; 10.55750

Менкхаген (германски: Mönkhagen) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)