Рајнбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајнбек
Градското собрание на Рајнбек
Градското собрание на Рајнбек
Грб на Рајнбек
Рајнбек is located in Германија
Рајнбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Градски единици 6
Градоначалник Бјерн Вармер (СДП)
Основни податоци
Површина 31,23 км2
Надм. височина 27 м
Население 28.250 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 905 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 21465
Повик. бр. 040, 04104
Портал www.reinbek.de
Местоположба на градот Рајнбек во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°30′32″N 10°14′54″E / 53.50889° СГШ; 10.24833° ИГД / 53.50889; 10.24833Координати: 53°30′32″N 10°14′54″E / 53.50889° СГШ; 10.24833° ИГД / 53.50889; 10.24833

Рајнбек (германски: Reinbek) — град во округот Штормарн, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, северна Германија. Градот е дел од метрополитенската област Хамбург.

Рајнбек бил првпат споменат во 1226 година, а градските права ги стекнал во 1952 година. Градот е сместен на реката Биле, на која била изградена брана со цел да создаде езерце за потребите на водениците.

До него може да се дојде преку автопатот А1 и А23, како сојузниот автопа Б5.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Рајнбек е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]