Гранде

Координати: 53°34′53″N 10°23′21″E / 53.58139° СГШ; 10.38917° ИГД / 53.58139; 10.38917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гранде
Споменик во Гранде
Споменик во Гранде
Споменик во Гранде
Грб на Гранде
Гранде во рамките на Германија
Гранде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Градоначалник Андреас Хардер
Основни податоци
Површина 7,87 км2
Надм. височина 31 м
Население 695 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22946
Повик. бр. 04154
Портал www.amt-trittau.de
Местоположба на Гранде во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°34′53″N 10°23′21″E / 53.58139° СГШ; 10.38917° ИГД / 53.58139; 10.38917

Гранде (германски: Grande) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)