Штормарн

Координати: 53°45′N 10°20′E / 53.75° СГШ; 10.33° ИГД / 53.75; 10.33
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Штормарн (округ))
Штормарн
Kreis Stormarn

округ
Знаме на Штормарн Kreis StormarnГрб на Штормарн Kreis Stormarn
Земја Германија
ПокраинаШлезвиг-Холштајн
СедиштеБад Олдесло
Површина
 • Вкупна766 км2 (296 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно244.989
 • Густина320/км2 (830/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OD
Мреж. местоkreis-stormarn.de

Штормарн (германски: Stormarn) — округ во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се граничи со (од север надесно) окрузите Зегеберг и Источен Холштајн, слободниот град Либек, округот Војводство Лауенбург и градот-држава Хамбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Во средновековниот период, името Штормарн се однесувало на поголема област, на која сегашниот округ ја зафаќа само источната половина. Бил дом на саксонското племе Штурмари.

Штормарн станал дел од Холштајн во XII век. Кога Шлезвиг-Холштајн станал покраина на Прусија во 1867 година, пруската администрација го основала округот Штормарн, со Вандсбек како негово административно седиште. Во 1937 година, југозападниот дел на округот бил припоен кон Хамбург, а округот го загубил половина од своето население. Оттогаш, Вандсбек е округ на Хамбург, а главниот град бил префрлен во Бад Олдесло по војната. Во 1970 година, Штормарн повторно изгубил значаен дел од неговата територија, кога бил создаден градот Нордерштет со цел да стане дел од округот Зегеберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Реката Траве тече низ округот пред да се влие во градот Либек. Во најјужниот дел на Штормарн се наоѓаат источните предградија на Хамбург.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот прикажува бел лебед, со круна околу неговиот врат, на црвена позадина. Лебедот бил хералдичко животно на Штормарн од средниот век.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Аренсбург
 2. Бад Олдесло
 3. Баргтехајде
 4. Глинде
 5. Рајнбек
 6. Рајнфелд
 1. Амерсбек
 2. Барсбител
 3. Гросхансдорф
 4. Остштајнбек
Општински заедници

[седиште: Бад Олдесло]

 1. Грабау
 2. Ласбек
 3. Медеваде
 4. Нериц
 5. Пелиц
 6. Ретвиш
 7. Римпел
 8. Штајнбург
 9. Травенбрик

[седиште: Баргтехајде]

 1. Баргфелд-Штеген
 2. Делингсдорф
 3. Елменхорст
 4. Хамор
 5. Јерсбек
 6. Нинволд
 7. Тодендорф
 8. Тремсбител
 1. Тангштет

[седиште: Рајнфелд]

 1. Бадендорф
 2. Барниц
 3. Фелдхорст
 4. Хамберге
 5. Хајдекамп
 6. Хајлсхоп
 7. Клајн Везенберг
 8. Менкхаген
 9. Рехорст
 10. Везенберг
 11. Вестерау
 12. Царпен
 1. Брак
 2. Брунсбек
 3. Хојсдорф
 4. Зик1
 5. Штапелфелд
 1. Гранде
 2. Гренволд
 3. Гросензе
 4. Хамфелде
 5. Хоенфелде
 6. Кетел
 7. Литјензе
 8. Раусдорф
 9. Тритау1
 10. Вицхафе
1седиште на општинската заедница

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°45′N 10°20′E / 53.75° СГШ; 10.33° ИГД / 53.75; 10.33