Хамфелде (Штормарн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамфелде
Грб на Хамфелде
Хамфелде (Штормарн) во рамките на Германија
Хамфелде (Штормарн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Градоначалник Карин Хојновски
Основни податоци
Површина 2,72 км2
Надм. височина 36 м
Население 530 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 195 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22929
Повик. бр. 04154
Портал www.amt-trittau.de
Местоположба на Хамфелде во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°36′12″N 10°27′14″E / 53.60333° СГШ; 10.45389° ИГД / 53.60333; 10.45389Координати: 53°36′12″N 10°27′14″E / 53.60333° СГШ; 10.45389° ИГД / 53.60333; 10.45389

Хамфелде (германски: Hamfelde) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)