Јерсбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јерсбек
Замок во Јерсбек
Замок во Јерсбек
Замок во Јерсбек
Грб на Јерсбек
Јерсбек во рамките на Германија
Јерсбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Баргтехајде-Ланд
Градоначалник Херберт Шчех
Основни податоци
Површина 17,92 км2
Надм. височина 20−55 м
Население 1.798 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22941
Повик. бр. 04532
Портал www.bargteheide-
land.de
Местоположба на Јерсбек во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°44′27″N 10°13′21″E / 53.74083° СГШ; 10.22250° ИГД / 53.74083; 10.22250Координати: 53°44′27″N 10°13′21″E / 53.74083° СГШ; 10.22250° ИГД / 53.74083; 10.22250

Јерсбек (германски: Jersbek) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)