Кетел (Штормарн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кетел
Грб на Кетел
Кетел (Штормарн) is located in Германија
Кетел (Штормарн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Градоначалник Ханс-Јирген Брухман
Основни податоци
Површина 3,85 км2
Надм. височина 38 м
Население 336 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22929
Повик. бр. 04159
Портал www.amt-trittau.de
Местоположба на Кетел во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°36′45″N 10°30′30″E / 53.61250° N; 10.50833° E / 53.61250; 10.50833Координати: 53°36′45″N 10°30′30″E / 53.61250° N; 10.50833° E / 53.61250; 10.50833

Кетел (германски: Köthel) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)