Баргтехајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баргтехајде
Градското собрание на Баргтехајде
Градското собрание на Баргтехајде
Грб на Баргтехајде
Баргтехајде is located in Германија
Баргтехајде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Градоначалник Хенинг Герц (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,83 км2
Надм. височина 48 м
Население 15.984 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.010 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22941
Повик. бр. 04532
Портал www.bargteheide.de
Местоположба на градот Баргтехајде во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°43′0″N 10°16′0″E / 53.71667° СГШ; 10.26667° ИГД / 53.71667; 10.26667Координати: 53°43′0″N 10°16′0″E / 53.71667° СГШ; 10.26667° ИГД / 53.71667; 10.26667

Баргтехајде (германски: Bargteheide) — град во округот Штормарн, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа помеѓу градови Аренсбург и Бад Олдесло, на железничката линија помеѓу Хамбург и Либек. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Баргтехајде-Ланд, иако самиот град не претставува дел од заедницата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]