Тангштет (Штормарн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тангштет
Административна зграда во Тангштет
Административна зграда во Тангштет
Грб на Тангштет
Тангштет (Штормарн) is located in Германија
Тангштет (Штормарн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Ицштет
Градоначалник Хаус-Детлеф Таубе (СлДП)
Основни податоци
Површина 39,86 км2
Надм. височина 24 м
Население 6.456 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22889
Повик. бр. 04109
Портал www.tangstedt-stormarn.de
Местоположба на Тангштет во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°44′0″N 10°5′0″E / 53.73333° СГШ; 10.08333° ИГД / 53.73333; 10.08333Координати: 53°44′0″N 10°5′0″E / 53.73333° СГШ; 10.08333° ИГД / 53.73333; 10.08333

Тангштет (германски: Tangstedt) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 12 километри северозападно од Аренсбург и 22 километри североисточно од Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)