Тремсбител

Координати: 53°44′12″N 10°18′12″E / 53.73667° СГШ; 10.30333° ИГД / 53.73667; 10.30333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тремсбител
Замок во Тремсбител
Замок во Тремсбител
Замок во Тремсбител
Грб на Тремсбител
Тремсбител во рамките на Германија
Тремсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Баргтехајде-Ланд
Градоначалник Ерика Мозел
Основни податоци
Површина 10,33 км2
Надм. височина 46 м
Население 1.934 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 187 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22967
Повик. бр. 04532, 04531
Портал www.bargteheide-
land.de
Местоположба на Тремсбител во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°44′12″N 10°18′12″E / 53.73667° СГШ; 10.30333° ИГД / 53.73667; 10.30333

Тремсбител (германски: Tremsbüttel) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)