Прејди на содржината

Делингсдорф

Координати: 53°42′25″N 10°15′9″E / 53.70694° СГШ; 10.25250° ИГД / 53.70694; 10.25250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Делингсдорф
Улица во Делингсдорф
Улица во Делингсдорф
Улица во Делингсдорф
Грб на Делингсдорф
Делингсдорф во рамките на Германија
Делингсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Баргтехајде-Ланд
Градоначалник Рандолф Кнудсен
Основни податоци
Површина 8,09 км2
Надм. височина 46 м
Население 2.262 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 280 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22941
Повик. бр. 04532
Портал www.bargteheide-
land.de
Местоположба на Делингсдорф во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°42′25″N 10°15′9″E / 53.70694° СГШ; 10.25250° ИГД / 53.70694; 10.25250

Делингсдорф (германски: Delingsdorf) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)