Баргтехајде-Ланд

Координати: 53°45′N 10°16′E / 53.750° СГШ; 10.267° ИГД / 53.750; 10.267
Од Википедија — слободната енциклопедија

Баргтехајде-Ланд (германски: Bargteheide-Land) — општинска заедница во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Баргтехајде. Нејзино седиште е градот Баргтехајде, иако самиот град не е член на заедницата.

Грб на Баргтехајде-Ланд

Општинската заедница Баргтехајде се состои од следниве општини:

  1. Баргфелд-Штеген
  2. Делингсдорф
  3. Елменхорст
  4. Хамор
  5. Јерсбек
  6. Нинволд
  7. Тодендорф
  8. Тремсбител

53°45′N 10°16′E / 53.750° СГШ; 10.267° ИГД / 53.750; 10.267