Рехорст

Координати: 53°52′34″N 10°28′13″E / 53.87611° СГШ; 10.47028° ИГД / 53.87611; 10.47028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рехорст
Грб на Рехорст
Рехорст во рамките на Германија
Рехорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Градоначалник Фридрих-Вилхелм Леве
Основни податоци
Површина 16,19 км2
Надм. височина 62 м
Население 721 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23619
Повик. бр. 04533
Портал www.amt-
nordstormarn.de
Местоположба на Рехорст во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°52′34″N 10°28′13″E / 53.87611° СГШ; 10.47028° ИГД / 53.87611; 10.47028

Рехорст (германски: Rehhorst) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)