Раусдорф (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раусдорф
Грб на Раусдорф
Раусдорф (Холштајн) is located in Германија
Раусдорф (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Градоначалник Ото Кертелхајн
Основни податоци
Површина 4,87 км2
Надм. височина 29 м
Население 235 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22929
Повик. бр. 04154
Портал www.amt-trittau.de
Местоположба на Раусдорф во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°35′22″N 10°19′45″E / 53.58944° N; 10.32917° E / 53.58944; 10.32917Координати: 53°35′22″N 10°19′45″E / 53.58944° N; 10.32917° E / 53.58944; 10.32917

Раусдорф (германски: Rausdorf) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)