Прејди на содржината

Травенбрик

Координати: 53°51′0″N 10°20′0″E / 53.85000° СГШ; 10.33333° ИГД / 53.85000; 10.33333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Травенбрик
Замок во Травенбрик
Замок во Травенбрик
Замок во Травенбрик
Грб на Травенбрик
Травенбрик во рамките на Германија
Травенбрик
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Бад Олдесло-Ланд
Градоначалник Петер Ленгфелд
Основни податоци
Површина 26,47 км2
Надм. височина 31 м
Население 1.725 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23843
Повик. бр. 04531
Портал www.amt-bad-
oldesloe-land.de
Местоположба на Травенбрик во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°51′0″N 10°20′0″E / 53.85000° СГШ; 10.33333° ИГД / 53.85000; 10.33333

Травенбрик (германски: Travenbrück) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)