Грабау (Штормарн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грабау
Велопоседничка куќа во Грабау
Велопоседничка куќа во Грабау
Грб на Грабау
Грабау (Штормарн) is located in Германија
Грабау (Штормарн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Бад Олдесло-Ланд
Градоначалник Ханс-Јоахим Вент
Основни податоци
Површина 9,14 км2
Надм. височина 31 м
Население 811 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23845
Повик. бр. 04537
Портал www.amt-bad-
oldesloe-land.de
Местоположба на Грабау во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°48′20″N 10°16′31″E / 53.80556° СГШ; 10.27528° ИГД / 53.80556; 10.27528Координати: 53°48′20″N 10°16′31″E / 53.80556° СГШ; 10.27528° ИГД / 53.80556; 10.27528

Грабау (германски: Grabau) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)