Хамор

Координати: 53°42′56″N 10°19′26″E / 53.71556° СГШ; 10.32389° ИГД / 53.71556; 10.32389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамор
Авионски поглед кон Хамор
Авионски поглед кон Хамор
Авионски поглед кон Хамор
Грб на Хамор
Хамор во рамките на Германија
Хамор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Баргтехајде-Ланд
Градоначалник Хелмут Дренкхан
Основни податоци
Површина 7,82 км2
Надм. височина 41 м
Население 1.292 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 165 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22941
Повик. бр. 04532
Портал www.bargteheide-
land.de
Местоположба на Хамор во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°42′56″N 10°19′26″E / 53.71556° СГШ; 10.32389° ИГД / 53.71556; 10.32389

Хамор (германски: Hammoor) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)