Вицхафе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вицхафе
Грб на Вицхафе
Вицхафе is located in Германија
Вицхафе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Градоначалник Јенс Фелдхузен
Основни податоци
Површина 7,87 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.523 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 194 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22969
Повик. бр. 04104
Портал www.amt-trittau.de
Местоположба на Вицхафе во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°34′10″N 10°20′15″E / 53.56944° СГШ; 10.33750° ИГД / 53.56944; 10.33750Координати: 53°34′10″N 10°20′15″E / 53.56944° СГШ; 10.33750° ИГД / 53.56944; 10.33750

Вицхафе (германски: Witzhave) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)