Прејди на содржината

Римпел

Координати: 53°47′0″N 10°21′0″E / 53.78333° СГШ; 10.35000° ИГД / 53.78333; 10.35000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Римпел
Грб на Римпел
Римпел во рамките на Германија
Римпел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Бад Олдесло-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Клаус-Јирген Фиреге (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,90 км2
Надм. височина 14−24 м
Население 1.301 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23843
Повик. бр. 04531
Портал www.amt-bad-
oldesloe-land.de
Местоположба на Римпел во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°47′0″N 10°21′0″E / 53.78333° СГШ; 10.35000° ИГД / 53.78333; 10.35000

Римпел (германски: Rümpel) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)