Нериц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нериц
Грб на Нериц
Нериц is located in Германија
Нериц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Бад Олдесло-Ланд
Градоначалник Дитер Дабелштајн
Основни податоци
Површина 4,66 км2
Надм. височина 20 м
Население 314 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23843
Повик. бр. 04531
Портал www.amt-bad-
oldesloe-land.de
Местоположба на Нериц во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°47′8″N 10°17′18″E / 53.78556° N; 10.28833° E / 53.78556; 10.28833Координати: 53°47′8″N 10°17′18″E / 53.78556° N; 10.28833° E / 53.78556; 10.28833

Нериц (германски: Neritz) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)