Тритау

Координати: 53°37′0″N 10°24′0″E / 53.61667° СГШ; 10.40000° ИГД / 53.61667; 10.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тритау
Воденица во Тритау
Воденица во Тритау
Воденица во Тритау
Грб на Тритау
Тритау во рамките на Германија
Тритау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Градоначалник Валтер Нусел
Основни податоци
Површина 28,59 км2
Надм. височина 36 м
Население 8.983 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 314 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22946
Повик. бр. 04154
Портал www.trittau.de
Местоположба на Тритау во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°37′0″N 10°24′0″E / 53.61667° СГШ; 10.40000° ИГД / 53.61667; 10.40000

Тритау (германски: Trittau) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на 30 километри источно од Хамбург. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Тритау се наоѓа близу шумата Ханхајде. Реки во близина на Тритау се Ауе и Биле.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото Тритау потекнува од XII век. Било првпат споменато во 1239 година. Во тие времиња се наоѓало во близина на трговските патишта помеѓу Хамбург и Либек.

Тогаш, селото се делело на два дела, едниот составен од Сасите (Грос-Тритау), а другиот од Вагрите (Клајн-Тритау). Во 1326 година бил изграден замок за одбрана на областа и трговските патишта против витезите Скарпенберг од соседниот замок Линау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]