Литјензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Литјензе
Спомен-плоча во Литјензе
Спомен-плоча во Литјензе
Спомен-плоча во Литјензе
Грб на Литјензе
Литјензе во рамките на Германија
Литјензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Месни единици 3
Градоначалник Андреас Кербер (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,05 км2
Надм. височина 53 м
Население 3.382 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 241 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22952
Повик. бр. 04154, 04534
Портал www.amt-trittau.de
Местоположба на Литјензе во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°38′0″N 10°22′0″E / 53.63333° СГШ; 10.36667° ИГД / 53.63333; 10.36667Координати: 53°38′0″N 10°22′0″E / 53.63333° СГШ; 10.36667° ИГД / 53.63333; 10.36667

Литјензе (германски: Lütjensee) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)