Царпен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Царпен
Црква во Царпен
Црква во Царпен
Црква во Царпен
Грб на Царпен
Царпен во рамките на Германија
Царпен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Градоначалник Волф-Фридрих Шенинг
Основни податоци
Површина 11,69 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.444 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23619
Повик. бр. 04533
Портал www.amt-nordstormarn.de
Местоположба на Царпен во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°52′14″N 10°31′5″E / 53.87056° СГШ; 10.51806° ИГД / 53.87056; 10.51806Координати: 53°52′14″N 10°31′5″E / 53.87056° СГШ; 10.51806° ИГД / 53.87056; 10.51806

Царпен (германски: Zarpen) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)