Барсбител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барсбител
Општинското собрание на Барсбител
Општинското собрание на Барсбител
Грб на Барсбител
Барсбител is located in Германија
Барсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Градоначалник Томас Шрајтмилер (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,68 км2
Надм. височина 31 м
Население 12.873 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 522 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22885
Повик. бр. 040
Портал www.barsbuettel.de
Местоположба на Барсбител во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°34′0″N 10°10′0″E / 53.56667° СГШ; 10.16667° ИГД / 53.56667; 10.16667Координати: 53°34′0″N 10°10′0″E / 53.56667° СГШ; 10.16667° ИГД / 53.56667; 10.16667

Барсбител (германски: Barsbüttel) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа источно од Хамбург.

Од 1973 година општина се состои од четири дела: Барсбител (седиштето на општината), Вилингхузен, Штемварде и Штелау.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Барсбител е збратимен со следниве општини и градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]