Прејди на содржината

Елменхорст (Штормарн)

Координати: 53°46′0″N 10°16′0″E / 53.76667° СГШ; 10.26667° ИГД / 53.76667; 10.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елменхорст
Противпожарна служба во Елменхорст
Противпожарна служба во Елменхорст
Противпожарна служба во Елменхорст
Грб на Елменхорст
Елменхорст (Штормарн) во рамките на Германија
Елменхорст (Штормарн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Баргтехајде-Ланд
Градоначалник Уве Прешер
Основни податоци
Површина 14,92 км2
Надм. височина 30 м
Население 2.758 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 185 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23869
Повик. бр. 04532
Портал www.bargteheide-
land.de
Местоположба на Елменхорст во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°46′0″N 10°16′0″E / 53.76667° СГШ; 10.26667° ИГД / 53.76667; 10.26667

Елменхорст (германски: Elmenhorst) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)