Бадендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бадендорф
Грб на Бадендорф
Бадендорф is located in Германија
Бадендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Градоначалник Ханс-Јирген Кенке (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,11 км2
Надм. височина 21 м
Население 865 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23619
Повик. бр. 0451
Портал www.amt-nordstormarn.de
Местоположба на Бадендорф во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°52′3″N 10°34′48″E / 53.86750° СГШ; 10.58000° ИГД / 53.86750; 10.58000Координати: 53°52′3″N 10°34′48″E / 53.86750° СГШ; 10.58000° ИГД / 53.86750; 10.58000

Бадендорф (германски: Badendorf) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)