Северен Штормарн

Координати: 53°50′N 10°31′E / 53.833° СГШ; 10.517° ИГД / 53.833; 10.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Северен Штормарн

Северен Штормарн (германски: Nordstormarn) — општинска заедница во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Рајнфелд. Нејзино седиште е Рајнфелд, но градот не е дел од заедницата.

Општинската заедница Северен Штормарн се состои од следниве општини:

 1. Бадендорф
 2. Барниц
 3. Фелдхорст
 4. Хамберге
 5. Хајдекамп
 6. Хајлсхоп
 7. Клајн Везенберг
 8. Менкхаген
 9. Рехорст
 10. Везенберг
 11. Вестерау
 12. Царпен

53°50′N 10°31′E / 53.833° СГШ; 10.517° ИГД / 53.833; 10.517