Медеваде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медеваде
Старо улилиште во Медеваде
Старо улилиште во Медеваде
Грб на Медеваде
Медеваде is located in Германија
Медеваде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Бад Олдесло-Ланд
Градоначалник Марлен Вулф
Основни податоци
Површина 3,1 км2
Надм. височина 37 м
Население 909 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 293 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04531
Портал www.amt-bad-
oldesloe-land.de
Местоположба на Медеваде во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°48′35″N 10°26′23″E / 53.80972° СГШ; 10.43972° ИГД / 53.80972; 10.43972Координати: 53°48′35″N 10°26′23″E / 53.80972° СГШ; 10.43972° ИГД / 53.80972; 10.43972

Медеваде (германски: Meddewade) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)