Ретвиш (Штормарн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ретвиш
Влезот во Ретвиш
Влезот во Ретвиш
Влезот во Ретвиш
Грб на Ретвиш
Ретвиш (Штормарн) во рамките на Германија
Ретвиш (Штормарн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Бад Олдесло-Ланд
Месни единици 7
Градоначалник Јенс Попинга (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,24 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.218 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04539
Портал www.amt-bad-
oldesloe-land.de
Местоположба на Ретвиш во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°46′58″N 10°26′33″E / 53.78278° СГШ; 10.44250° ИГД / 53.78278; 10.44250Координати: 53°46′58″N 10°26′33″E / 53.78278° СГШ; 10.44250° ИГД / 53.78278; 10.44250

Ретвиш (германски: Rethwisch) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)