Прејди на содржината

Брак (Германија)

Координати: 53°36′39″N 10°14′48″E / 53.61083° СГШ; 10.24667° ИГД / 53.61083; 10.24667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брак
Ветерница во Брак
Ветерница во Брак
Ветерница во Брак
Грб на Брак
Брак (Германија) во рамките на Германија
Брак (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Зик
Градоначалник Ортвин Јанке (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,51 км2
Надм. височина 58 м
Население 974 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22145
Повик. бр. 040
Портал www.amtsiek.de
Местоположба на Брак во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°36′39″N 10°14′48″E / 53.61083° СГШ; 10.24667° ИГД / 53.61083; 10.24667

Брак (германски: Braak) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)