Барниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барниц
Спомен-плоча во Барниц
Спомен-плоча во Барниц
Спомен-плоча во Барниц
Грб на Барниц
Барниц во рамките на Германија
Барниц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Јоахим Шит
Основни податоци
Површина 11,80 км2
Надм. височина 29 м
Население 858 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23858
Повик. бр. 04533
Портал www.amt-nordstormarn.de
Местоположба на Барниц во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°48′43″N 10°28′57″E / 53.81194° СГШ; 10.48250° ИГД / 53.81194; 10.48250Координати: 53°48′43″N 10°28′57″E / 53.81194° СГШ; 10.48250° ИГД / 53.81194; 10.48250

Барниц (германски: Barnitz) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)