Гренволд

Координати: 53°38′30″N 10°24′30″E / 53.64167° СГШ; 10.40833° ИГД / 53.64167; 10.40833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гренволд
Грб на Гренволд
Гренволд во рамките на Германија
Гренволд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Градоначалник Ралф Брајзахер (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,79 км2
Надм. височина 41 м
Население 1.511 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 154 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22956
Повик. бр. 04154, 04534
Портал www.amt-trittau.de
Местоположба на Гренволд во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°38′30″N 10°24′30″E / 53.64167° СГШ; 10.40833° ИГД / 53.64167; 10.40833

Гренволд (германски: Grönwohld) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)