Вестерау

Координати: 53°47′0″N 10°29′0″E / 53.78333° СГШ; 10.48333° ИГД / 53.78333; 10.48333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестерау
Институт за органско земјоделство Јохан Хајнрих фон Тунен во Вестерау
Институт за органско земјоделство Јохан Хајнрих фон Тунен во Вестерау
Институт за органско земјоделство Јохан Хајнрих фон Тунен во Вестерау
Грб на Вестерау
Вестерау во рамките на Германија
Вестерау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Градоначалник Хајнрих Блунк
Основни податоци
Површина 15,38 км2
Надм. височина 13 м
Население 744 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04539
Портал www.amt-nordstormarn.de
Местоположба на Вестерау во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°47′0″N 10°29′0″E / 53.78333° СГШ; 10.48333° ИГД / 53.78333; 10.48333

Вестерау (германски: Westerau) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)