Хоенфелде (Штормарн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенфелде
Гостилница во Хоенфелде
Гостилница во Хоенфелде
Грб на Хоенфелде
Хоенфелде (Штормарн) is located in Германија
Хоенфелде (Штормарн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Градоначалник Хајнрих Штамер
Основни податоци
Површина 1,63 км2
Надм. височина 52 м
Население 52 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22946
Повик. бр. 04154
Портал www.trittau.de
Местоположба на Хоенфелде во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°37′48″N 10°28′24″E / 53.63000° СГШ; 10.47333° ИГД / 53.63000; 10.47333Координати: 53°37′48″N 10°28′24″E / 53.63000° СГШ; 10.47333° ИГД / 53.63000; 10.47333

Хоенфелде (германски: Hohenfelde) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)