Брунсбек

Координати: 53°35′40″N 10°16′6″E / 53.59444° СГШ; 10.26833° ИГД / 53.59444; 10.26833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брунсбек
Поранешна гостилница во Брунсбек
Поранешна гостилница во Брунсбек
Поранешна гостилница во Брунсбек
Грб на Брунсбек
Брунсбек во рамките на Германија
Брунсбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Зик
Месни единици 3
Градоначалник Олаф Бебер
Основни податоци
Површина 16,06 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.632 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22946
Повик. бр. 04107
Портал www.amtsiek.de
Местоположба на Брунсбек во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°35′40″N 10°16′6″E / 53.59444° СГШ; 10.26833° ИГД / 53.59444; 10.26833

Брунсбек (германски: Brunsbek) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)