Прејди на содржината

Пелиц

Координати: 53°47′0″N 10°23′0″E / 53.78333° СГШ; 10.38333° ИГД / 53.78333; 10.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пелиц
Мост во Пелиц
Мост во Пелиц
Мост во Пелиц
Грб на Пелиц
Пелиц во рамките на Германија
Пелиц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Бад Олдесло-Ланд
Месни единици 4
Градоначалник Јоахим фон Рајн (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,97 км2
Надм. височина 35 м
Население 1.235 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04531, 04539
Портал www.amt-bad-
oldesloe-land.de
Местоположба на Пелиц во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°47′0″N 10°23′0″E / 53.78333° СГШ; 10.38333° ИГД / 53.78333; 10.38333

Пелиц (германски: Pölitz) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)