Ласбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ласбек
Замок во Ласбек
Замок во Ласбек
Замок во Ласбек
Грб на Ласбек
Ласбек во рамките на Германија
Ласбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Бад Олдесло-Ланд
Градоначалник Харалд Лодерс (СДП)
Основни податоци
Површина 12,4 км2
Надм. височина 45 м
Население 1.285 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04534
Портал www.amt-bad-
oldesloe-land.de
Местоположба на Ласбек во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°44′2″N 10°21′48″E / 53.73389° СГШ; 10.36333° ИГД / 53.73389; 10.36333Координати: 53°44′2″N 10°21′48″E / 53.73389° СГШ; 10.36333° ИГД / 53.73389; 10.36333

Ласбек (германски: Lasbek) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)