Хајлсхоп

Координати: 53°53′14″N 10°31′50″E / 53.88722° СГШ; 10.53056° ИГД / 53.88722; 10.53056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајлсхоп
Авионски поглед кон Хајлсхоп
Авионски поглед кон Хајлсхоп
Авионски поглед кон Хајлсхоп
Грб на Хајлсхоп
Хајлсхоп во рамките на Германија
Хајлсхоп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Градоначалник Венделин Хербранд
Основни податоци
Површина 8,5 км2
Надм. височина 19 м
Население 550 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23619
Повик. бр. 04506
Портал www.amt-nordstormarn.de
Местоположба на Хајлсхоп во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°53′14″N 10°31′50″E / 53.88722° СГШ; 10.53056° ИГД / 53.88722; 10.53056

Хајлсхоп (германски: Heilshoop) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)