Гросензе (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросензе
Поглед кон езерото Гросензе
Поглед кон езерото Гросензе
Поглед кон езерото Гросензе
Грб на Гросензе
Гросензе (Холштајн) во рамките на Германија
Гросензе (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Тритау
Градоначалник Карстен Линдеман-Егерс (BfG)
Основни податоци
Површина 12,1 км2
Надм. височина 46 м
Население 1.786 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 148 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22946
Повик. бр. 04154
Портал www.grossensee.eu
Местоположба на Гросензе во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°36′58″N 10°20′31″E / 53.61611° СГШ; 10.34194° ИГД / 53.61611; 10.34194Координати: 53°36′58″N 10°20′31″E / 53.61611° СГШ; 10.34194° ИГД / 53.61611; 10.34194

Гросензе (германски: Großensee) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)