Штајнбург (Штормарн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнбург
Црква во Штајнбург
Црква во Штајнбург
Црква во Штајнбург
Грб на Штајнбург
Штајнбург (Штормарн) во рамките на Германија
Штајнбург (Штормарн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Бад Олдесло-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Хајди Хак (ABiS)
Основни податоци
Површина 23,91 км2
Надм. височина 60 м
Население 2.806 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22964
Повик. бр. 04534
Портал www.amt-bad-
oldesloe-land.de
Местоположба на Штајнбург во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°42′41″N 10°24′10″E / 53.71139° СГШ; 10.40278° ИГД / 53.71139; 10.40278Координати: 53°42′41″N 10°24′10″E / 53.71139° СГШ; 10.40278° ИГД / 53.71139; 10.40278

Штајнбург (германски: Steinburg) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)