Бад Олдесло-Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бад Олдесло-Ланд (германски: Bad Oldesloe-Land) — општинска заедница во округот Шторманр, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Бад Олдесло. Нејзиното седиште е во градот Бад Олдесло, иако самиот град не е дел од заедницата.

Грб на Бад Олдесло-Ланд

Општинската заедница Бад Олдесло-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Грабау (Штормарн)
  2. Ласбек
  3. Медеваде
  4. Нериц
  5. Пелиц
  6. Ретвиш
  7. Римпел
  8. Штајнбург
  9. Травенбрик

Координати: 53°48′42″N 10°22′27″E / 53.81167° СГШ; 10.37417° ИГД / 53.81167; 10.37417