Хајдекамп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајдекамп
Грб на Хајдекамп
Хајдекамп is located in Германија
Хајдекамп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Градоначалник Торстен Дрике
Основни податоци
Површина 3,49 км2
Надм. височина 21 м
Население 460 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23858
Повик. бр. 04506, 04533, 04534
Портал www.amt-
nordstormarn.de
Местоположба на Хајдекамп во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°51′15″N 10°30′4″E / 53.85417° СГШ; 10.50111° ИГД / 53.85417; 10.50111Координати: 53°51′15″N 10°30′4″E / 53.85417° СГШ; 10.50111° ИГД / 53.85417; 10.50111

Хајдекамп (германски: Heidekamp) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)