Везенберг (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Везенберг
Авионски поглед во Везенберг
Авионски поглед во Везенберг
Авионски поглед во Везенберг
Грб на Везенберг
Везенберг (Холштајн) во рамките на Германија
Везенберг (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Месни единици 4
Градоначалник Карин Детке (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,94 км2
Надм. височина 14 м
Население 1.679 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 141 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23858
Повик. бр. 04533
Портал www.amt-
nordstormarn.de
Местоположба на Везенберг во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°50′2″N 10°32′41″E / 53.83389° СГШ; 10.54472° ИГД / 53.83389; 10.54472Координати: 53°50′2″N 10°32′41″E / 53.83389° СГШ; 10.54472° ИГД / 53.83389; 10.54472

Везенберг (германски: Wesenberg) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)