Фелдхорст

Координати: 53°51′11″N 10°25′5″E / 53.85306° СГШ; 10.41806° ИГД / 53.85306; 10.41806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелдхорст
Грб на Фелдхорст
Фелдхорст во рамките на Германија
Фелдхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Месни единици 2
Градоначалник Јерг Лембке
Основни податоци
Површина 15,48 км2
Надм. височина 45 м
Население 562 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23858
Повик. бр. 04533
Портал www.amt-nordstormarn.de
Местоположба на Фелдхорст во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°51′11″N 10°25′5″E / 53.85306° СГШ; 10.41806° ИГД / 53.85306; 10.41806

Фелдхорст (германски: Feldhorst) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)