Прејди на содржината

Амерсбек

Координати: 53°42′7″N 10°11′58″E / 53.70194° СГШ; 10.19944° ИГД / 53.70194; 10.19944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Амерсбек
Општинското собрание на Амерсбек
Општинското собрание на Амерсбек
Општинското собрание на Амерсбек
Грб на Амерсбек
Амерсбек во рамките на Германија
Амерсбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Градоначалник Хорст Ансен
Основни податоци
Површина 17,71 км2
Надм. височина 30 м
Население 9.870 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 557 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22949
Повик. бр. 040, 04102, 04532
Портал www.ammersbek.de
Местоположба на Амерсбек во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°42′7″N 10°11′58″E / 53.70194° СГШ; 10.19944° ИГД / 53.70194; 10.19944

Амерсбек (германски: Ammersbek) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 4 километри северозападно од Аренсбург и 23 километри североисточно од Хамбург. Општината припаѓа на метрополитенската област Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]